obrazekobrazek
obrazek
obrazek

Po publikacji pierwszej części kursu programowania mikroprocesorów AVR w AVR-GCC zauważyliśmy, że pojawia się dużo problemów przy przesyłaniu programu do procesora. Dlatego postanowiliśmy napisać dodatkowy krótki tekst, który ma rozwiązać Wasze niejasności i problemy z programowaniem.
06.10.2008 Autor:treker

Uwaga zanim cokolwiek zaczniesz robić, koniecznie przeczytaj instrukcje do swojego programatora! Niektóre z programatorów działają tylko, gdy spełnione są specyficzne warunki!

Podstawowe błędy:

W sytuacji gdy jesteśmy pewni , że wszystkie powyższe warunki są spełnione, a dalej nie możemy zaprogramować mikroprocesora, musimy szukać błędu gdzie indziej.

Najpierw musimy zgromadzić kilka informacji, które pomogą nam pozbyć się problemu. Pierwszą z nich jest nr portu do którego podłączony został programator. Aby sprawdzić tę wartość wchodzimy w:

Mój Komupter->> Panel sterowania->> System->> Menedżer urządzeń

Następnie w kluczu Porty (COM i LPT) musimy odnaleźć nasz programator, w moim przypadku jest to AVR-prog USB (COM2).

obrazek
Menedżer urządzeń w systemie Microsoft Windows XP.

Czasami programator może automatycznie przypisać się do jakiegoś wysokiego COM’a, gdy tylko mamy taką możliwość dobrze jest jednak ustawić programator na jakimś niskim numerze, ponieważ niektóre programy szukają programatorów np. tylko na com’ach od 1- 4.

Aby zmienić nr portu klikamy prawym przyciskiem myszy na nasz programator następnie idziemy do:

Właściwości->> Ustawienia portu->> Zaawansowane

Na dole zakładki mamy możliwość zmiany numeru portu.

obrazek
Zmiana numeru portu COM.

Niektóre programatory potrzebują specjalnych warunków do pracy np. mój wymaga zmiany prędkości przesyłu danych. Możemy to zrobić w:

Właściwości->> Ustawienia portu

Zmiana prędkości przesyłu danych.

Po zebraniu tych informacji możemy przetestować nasz programator z innymi programami. To czy nasz programator będzie działał z danych oprogramowaniem należy wyczytać w dokumentacji. Ja opisze tutaj dwa programy, które według mnie są najbardziej przyjazne użytkownikowi.

AvrProg

Bardzo prosty i przyjemny program dostarczany wraz z AVR Studio, dodałem go też jako załącznik do tego artykułu. Nie ma co się tutaj zbytnio rozpisywać, przedstawię po prostu w punktach co należy robić, aby przesłać program do mikroprocesora.

Edycja FuseBitów.

Jeśli AvrProg nie wykryje programatora i układu, zobaczymy okienko takie jak poniżej w takim przypadku radzę przeczytać jeszcze raz na spokojnie cały artykuł i wszystko sprawdzić.

Nie wykryto programatora.

AvrOspII

AVrOSPII to drugi program, który jest warty polecenia. Tak jak w poprzedniej aplikacji, proces programowania jest zautomatyzowany.

Wygląd okna głównego aplikacji przedstawia poniższy obrazek. Jak widać interfejs jest bardziej rozbudowany niż w AvrProg. Główne cechy interfejsu to cześć dolna, w której znajdziemy pole tekstowe, gdzie prezentowany jest postęp każdej operacji np. otwierania portu czy programowania fuebit’ów oraz część górna, w której znajdziemy zakładki pozwalające na przechodzenie między opcjami programatora.

Główne okno aplikacji.

Przed pierwszym programowaniem należy przejść do zakładki Configure, w której ustawimy prędkość komunikacji programatora z procesorem oraz nr portu COM, do którego podłączony jest nasz układ. Jeśli znamy numer portu możemy wpisać go na „sztywno”, możemy wybrać też opcje „AUTO” – opcja ta wykryje automatycznie nasz programator, trzeba jednak pamiętać, że funkcja ta może znacznie wydłużyć proces programowania.

Konfiguracja programatora.

Aby zaprogramować mikroprocesor:

Checking programmer type ...
Found AVR ISP
Entering programming mode...
Signature = 0x1E 0x94 0x03
Leaving programming mode...

Oznacza on, że AvrOspII wykrył nasz programator oraz procesor. W polu Device powinniśmy zobaczyć odpowiedni układ, w moim przypadku jest to ATmega16.

Wykrywanie procesora i programatora.

Programowanie.

Zakończenie.

Na tym zakończę ten krótki artykuł, zachęcam wszystkich do dalszego poznawania tych programów, ale z rozwagą, aby nie zablokować procesora FuseBit’ami. Mam nadzieje, że powyższy poradnik pomoże komuś przy sowich pierwszych krokach z mikrokontrolerami AVR. W razie problemów zachęcam do zadawania pytań na forum(link poniżej).

Pliki do pobrania:

obrazek AvrProg.zip
obrazek AvrOspII.zip

Pytania? Komentarze? Zobacz forum!

Autor: treker

Autor strony nie gwarantuje, że podawane tu informacje, porady, schematy oraz kody źródłowe programów są wolne od błędów i w żadnym wypadku nie może ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek szkody powstałe w wyniku ich wykorzystania.

© 2009 abxyz. Wszelkie prawa zastrzeżone mordka
Strona jest częścią wortalu forbot.pl
obrazekobrazek